"Ülekaal ja mehe tervis"
Ostsin M. ja O. jaoks ülalnimetatud raamatu. Tegelikult oleks see vajalik kinkeraamat emadepäevaks emadele ja vanaemadele. Algab ju toitumisharjumuste kujundamine nendest.
Meditsiini isa Hippokrates on öelnud - meie toit peaks olema meie meditsiin, meditsiin peaks olema meie toidus. Ülekaal ja mehe tervis tuletab seda tõsiasja meelde. 40. aastasena ei saa sellest aru, 80. aastasena on pilt selge. Minu endistest kursusekaaslastest (poistest) on manalasse läinud 80%, see arv võib olla isegi suurem, kuna 4 aastat pole enam kursuse kokkutulekuid toimunud. Niisamasugused lood on klassivendadega. Kõige olulisem lahkunute tunnusjooneks on ülekaalulisus ning selle tulemusena infarkt või insult.
Ülekaal on seega riskitegur ning seda hinnatakse antud raamatus kehamassi indeksi näol. Olen füüsilise antropoloogia raames palju tegelenud keha massi indeksitega ning püüan lahti seletada.
Queteleti indeks = Kehakaal : Pikkus Sendimeetrikaal
Kaupi indeks = Kehakaal : PikusxPikkus Kehaehituse indeks
(pindala suhe massiga)
Rohreri indeks = Kehakaal : PikkusxPikkusxPikkus Kehatäidluse indeks
(ruumala suhe massiga)
Broca indeks = Pikkus - 100 Ideaalkaal
Kaupi indeksit on meditsiinis nimetatud KMI e. kehamassi indeksiks. KMI indeksi alusel eristatakse normaalkaalu, ülekaalu ja rasvumist:
normaalkaal ülekaal mõõdukas rasvumine
18,5-24,9 25-29,9 30-34,5
Broca indeksi järgi on nende ulatus kilogrammides 170 cm mehe kehapikkuse puhul
53,4-71,9 kg 72,2-86,4 kg 86,7-99,7 kg
Kehakaalu dünaamika jälgimiseks piisab Broca indeksist: on lihtne arvutada ning visuaalselt arusaadav. Broca indeksi alusel on 170 cm pikkuse mehe ideaalkaal 70 kg (170-100=70) ja sellele vastaks KMI näitajana 24,2. KMI kohaselt on 0 punktiks normaalkaalu ülemine piir 24,9 (71,9 kg) ning 25,0 (72,2 kg) tähendaks juba ülekaalu. Seega ideaalkaal ja KMI normaalkaalu ülemine piir on ligilähedased. Seevastu KMI normaalkaalu alumine piir 18,5 tähendaks ideaalkaalust 16,6 kg võrra kaalukaotust. Siin on mille üle mõtiskleda.
Statistiliselt on Broca indeksil kõige tihedam seos täidlus- e, Rohreri indeksiga.
Kuidas saledus ja keskmine eluiga on omavahel seotud ilmneb ka järgnevast võrdlusest.
Parempoolne diagramm kujutab ülekaaluliste protsenti erinevates riikides (lähtearvuks on KMI 30). Saledamad on diagrammi vasakus otsas - jaapanilased, šveitslased, norralased, itaallased, austerlased, prantslased, taanlased. Ülekaaluliste protsent on eriti silmatorkav USA-s.
Saledate meeste riikides on meeste keskmine eluiga kestvamate tipus - Jaapan 78,8 a., Šveits 78 a.. Prantsusmaa 77,7 a., Norra 77,3. Itaalia 77,2, Austria 76,6. Eesti mehe keskmiseks elueaks on 67,4.
Seos on ilmne - mida saledam mees, seda kestvam eluiga, 80ne aastasena võin seda kinnitada - neid, keda ma veel kohtan on saledad.
Pole veel nähtud ühtegi paksu sajaaastast meest.
Tasub mõtiskleda toitumisharjumiste üle. Kas meie suvine liha ja vorsti grillimine ning selle juurde õlle pruukimine on tervislik toitumisharjumus
Tänasel päeval räägitakse rasvumise epideemiast, seda ka jaapanlaste, itaallaste, prantslaste juures. Arvatakse, et 2028. aastal sureb vähki ja südameveresoonkonna haigustesse üle 50% inimestest. Uuringud on näidanud, rasvunud täiskasvanud tarbivad rohkem punast liha ja karastusjooke. Inimesed, kes söövad Vahemere rahvaste toitu elavad kauem kui teised eurooplased (Adipositas Page, 8. mai 2012).
Toitumisharjumustest veel
Austria turuuurimisinstituudi uurimistulemused
Saksamaal lihasöömise kohta (n=1000).
Iga päev 7,2%
5-6 korda nädalas 18,2%
3-4 korda nädalas 41,9%
1-2 korda nädalas 25,6%
Harvem kui 1 kord 4,0%
Ei söö üldse liha 3,1%
Wiener Neudorf, 10. mai 2011
Prantslaste hommikusöök - le petit dejeneur (petit=väike). Hommikul süüakse reeglipäraselt vähe - suur tass kanget kohv ja crossaint või ja marmelaadiga.
Lõunasöök - dejeneur, kolmekäiguline.
Õhtusöök - le diner, einestamiseks peamine söögikord.
Prantslastele käib toidu juurde õige veinivalik.
Hispaanlaste hommikusöök - kohv piimaga ja kondiitritooted. Lõunasöök kolmekäiguline. Õhtusöök
kl 21-23, salat, leib, juust, tapas.
USA toiduharjumus - burgerid ja coca-cola. 65% ameeriklastest on ülekaalulised
Toitumisharjumusi on viimasel ajal hakanud mõjutama tehnoloogia areng - pakitoitude, valmistoitude näol ning see on osutunud murettekitavaks probleemiks, kuna see on hakanud mõjutama inimeste tervist. Seda on kinnitanud uuringud jaapanlaste, prantslaste, itaallaste, kanadalaste juures.