Wednesday, May 30, 2012

         MÕTLE MÕTLEJAKS

VÕIM tähendab omastada abinõud ja vahendid  oma tahte maksma panemiseks ja teiste mahasurumiseks.

Janek Mäggi kirjutab tänases (28.05.) Delfi arvamusloos:
- meil pole paremaid poliitikuid kusagilt võtta, sest inglid kesapõllule ei tule
- meie võimuiha realiseerimine on õnneks väga tsiviliseeritud - ei tapeta ja vägistata .....
Võimuiha on kaasasündinud instinkt ja igiomane omadus. Inimkonna ajalugu on näidanud, et vaatamata progressile on inimloomus jäänud samaks. Muutunud on niipalju, et ainuisikuline (keisrite, kuningate, diktaatorite) võimuiha on asendumas kollektiivse (parlamentaarse) võimuihaluse vormiga. See, mida meie igapäevaselt meediast loeme ning omal nahal kogeme on  praktiline õppetund võimu käitumisest XXI sajandi alguses Eesti moodi. Enam kedagi ei represseerita, füüsiliselt ei hävitata, vaid kasutatakse nn teerulli poliitikat. Silmakirjalikkus, küünilisus, valetamine on avalik õigus.Tempus edax, homo ediacor - aeg on ablas, inimene (veelgi) aplam. Ja see ahnus on täitmatu.
Kes võimu ihkab, see armastab iseennast. Ligimesearmastus ei ole võimule omane. Inglitest pole asja valitsemiseks.
Hollandi bioloog, loomade käitumiseuurija, Niko Tinbergen kirjeldab, kuidas hõbekajakas reageerib ärritusele, mis ületab normaalsed piirid. Normaalsetest mitu korda suurematel puumunadel on hauduvale linnule suurem külgetõmbejõud, kui tema oma munadele. Hõbekajakas olles ükskõikne
väiksema suhtes püüab hauduma hakata 20 korda suuremat muna; selleks tuleb teha lakkamatuid pingutusi, sest kogu aeg libiseb ta muna otsast alla. Hämmastamapanev nähtus.
 .  

Kajakatibule on vanalinnu nokal punane laik käitumise vallandajaks. See on tunnusmärk, mis kutsub teda nokkima, nokkimine omakorda aga vallandab vanalinnus söötmisreaktsiooni. USA neuroteadlane, psühhofüüsik Vilayanur S. Ramachandran torgates kajakapoja ette pilpa kolme punase triibuga, vallandas see tibul väga tormilise vastureaktsiooni.
Kas inimese ahnus ei käivitu samade käitumise mehhanismide alusel,  omamise kire kohaselt. Omamise kirg - ahmida endale vara ,tunnustust, naudingut ja võimu teiste üle - valitseb. Sellest tulenevad eetilised ja moraalsed probleemid on inimeste pärusmaa. Linnud ja loomad on taolistest probleemidest priid.   






    

   


     



Saturday, May 26, 2012

KUULA

või ära kuula, vaata või ära vaata Eurovisioon on sündmus ikkagi. Ligi kolmetunnine lauluvõistlus, kus laula kuidas soovid, on väsitav kui ka nüristav. Meid huvitas vaid see, kuidas Ott Leplandi laul vastu võetakse. Ott pani Humperdinckile ära 108 punktiga ja saavutas väärika VI koha. Eurovisiooni TV-st ma ei vaadanud, kuid internetist kuulasin ja vaatasin valikuliselt neid lugusid.
Ott
Donell
  Saksa ajaleht FAZ iseloomustas Otti lapsstaarina ja laulu eestlasliku aeglase kulgemisega. Šveitsi kommentaator võrdles teda Chris O´Donneli (Batmani) väike vennana.

Eurovisiooni kommentaatorid kulutasid valdavalt oma auru ja vile paladele ja esinejatele. Ajaleht Zeit pööras suuremat tähelepanu selle tumedamale poolele - hirmu ja repressionide õhkkonnale Aserbaidžaanis. Selle riigi president  Alijev on autoritaarne ja korrumpeerunud, ajakirjanduse vabaduse poolest 152. kohal. Tanel Padari suust aga saime enne Oti esinemist aimu, kui kurvad on lood armeenlaste poolt, 20 aastat tagasi sooritatud genotsiidiga. Eestlaslik pugemisoskus?
                                       

Saturday, May 12, 2012



       TAEVAS

Ärgates kiikan aknast välja ning vaatan taevasse, milline on ilma nägu. Täna,12 MAIL 2012 kell pool kuus on pilvine, ent ei saja. Vaatan aknal kraadiklaasi ja see näitab 14 pügalat. Siis heidan pilgu helerohelistele kaskedele, mis hällivad tugevalt ning madalamatele pilvedele, mis kiirelt liiguvad ida poole ja järeldan, et ilm on parajalt tuuline. Nüüd avan interneti ja Norra ajalehe Dagbladet veebilehelt vaatan ilmanägemust Tartu, Dorpati, Derpti või Jurjevi kohta, ja see näeb välja nii -
tänane prognees                                       homne prognoos



Seega täna hommikul pakutakse11 pügalat, 8,6 m/sek tugevust läänekaare tuult, 78% pilvekatet. Kl 3 paiku pilvisus hõreneb ja võib päikestki näha ning siis pilvisus suureneb ja võib hakata tibutama. Õhtuks ilm jaheneb. Pikem prognoos 21. maini ei luba temperatuuriks üle 17 pügala.
Eile mulle saadetud EMHI Merike Merilainu ilmaprognoos lubas õhusoojaks 8-12 kraadi, 8-12 m/sek edelatuult, pilves selginemistega ilma. Õhtuks sajuvõimalus väheneb.
Seekordne ilmaprognoos eksis tuule osas, tuul oli tugevam 11 m/sek, tugev tuul puhus pilved laiali ja nii võis päikest näha hommikul juba kl. poole üheksa paiku. Tuul puid maha ei murdnud kuid oksarisu oli piisavalt. Õhtuks tuul rahunes ning tuli kerge sadu, nagu oli ette nähtud. Selles EMHI eksis pakkudes sajuvõimaluse vähenemist..
Vaatasin läbi kõik ilmaennustuse veebileheküljed ning need on mingis mõttes erinevad. EMHI ja  www.Dagbladet.no/vaer on teinekord küllaltki erinevad. Mulle tundub, et viimane läheb rohkem täppi.
 Huvipakkuvamad on kolm veebilehte:
¤ ilm24 -  näitab ilma dünaamikat kahe tunni lõikes (ilm järgnevatel tundidel), seejuures tajutava       temperatuuriga
¤ ilmatarga ilm.mx.ee - näitab ilma radaritelt temperatuuri ja pilvede liikumise kohta
¤ Egon Timmo ilm.pri.ee on vast kõige mitmekesisem ja ülevaatlikum. Kasutab samuti Norra ilmateenistust yr.no.
Koduseks ilmaennustuseks sobib burromeeter, mida on omal lihtne valmistada
võimaldab ilma jälgida järgmiselt:
1. kui saba liigub on tuult
2. kui saba ei liigu on tuulevaikne
3. kui saba otsas tilgad siis sajab
4. kui saba heidab varju paistab päike
5. kui saba on härmas on pakane
6. kui saba pole näha on udune

Monday, May 7, 2012

"Ülekaal ja mehe tervis"

Ostsin M. ja O. jaoks ülalnimetatud raamatu. Tegelikult oleks see vajalik kinkeraamat emadepäevaks emadele ja vanaemadele. Algab ju toitumisharjumuste kujundamine nendest. 
Meditsiini isa Hippokrates on öelnud - meie toit peaks olema meie meditsiin, meditsiin peaks olema meie toidus. Ülekaal ja mehe tervis tuletab seda tõsiasja meelde. 40. aastasena ei saa sellest aru, 80. aastasena on pilt selge. Minu endistest kursusekaaslastest (poistest) on manalasse läinud 80%, see arv võib olla isegi suurem, kuna 4 aastat pole enam kursuse kokkutulekuid toimunud. Niisamasugused lood on klassivendadega. Kõige olulisem lahkunute tunnusjooneks on ülekaalulisus ning selle tulemusena infarkt või insult. 
Ülekaal on seega riskitegur ning seda hinnatakse antud raamatus kehamassi indeksi näol. Olen füüsilise antropoloogia raames palju tegelenud keha massi indeksitega ning püüan lahti seletada. 
        
Queteleti indeks   =   Kehakaal : Pikkus                        Sendimeetrikaal


Kaupi indeks = Kehakaal : PikusxPikkus                        Kehaehituse indeks
                                                                                              (pindala suhe massiga)


Rohreri indeks = Kehakaal : PikkusxPikkusxPikkus        Kehatäidluse indeks
                                                                                               (ruumala suhe massiga)

Broca indeks =  Pikkus - 100                                           Ideaalkaal


Kaupi indeksit on meditsiinis nimetatud KMI e. kehamassi indeksiks. KMI indeksi alusel eristatakse normaalkaalu, ülekaalu ja rasvumist:  
                     normaalkaal                              ülekaal                        mõõdukas rasvumine
                      18,5-24,9                                 25-29,9                                  30-34,5


 Broca indeksi järgi on nende ulatus kilogrammides 170 cm mehe kehapikkuse puhul 
                      53,4-71,9 kg                          72,2-86,4 kg                               86,7-99,7 kg


Kehakaalu dünaamika jälgimiseks piisab Broca indeksist: on lihtne arvutada ning visuaalselt arusaadav. Broca indeksi alusel on 170 cm pikkuse mehe ideaalkaal 70 kg (170-100=70) ja sellele vastaks KMI näitajana 24,2.  KMI kohaselt on 0 punktiks normaalkaalu ülemine piir 24,9 (71,9 kg) ning 25,0 (72,2 kg) tähendaks juba ülekaalu. Seega ideaalkaal ja KMI normaalkaalu ülemine piir on ligilähedased. Seevastu KMI normaalkaalu alumine piir 18,5 tähendaks ideaalkaalust 16,6 kg võrra kaalukaotust. Siin on mille üle mõtiskleda.
Statistiliselt on Broca indeksil kõige tihedam seos täidlus- e, Rohreri indeksiga.

Kuidas saledus ja keskmine eluiga on omavahel seotud ilmneb ka järgnevast võrdlusest.
Parempoolne diagramm kujutab ülekaaluliste protsenti erinevates riikides (lähtearvuks on KMI 30). Saledamad on diagrammi vasakus otsas - jaapanilased, šveitslased, norralased, itaallased, austerlased, prantslased, taanlased. Ülekaaluliste protsent on eriti silmatorkav USA-s.  
Saledate meeste riikides on meeste  keskmine eluiga kestvamate tipus - Jaapan 78,8 a., Šveits 78 a.. Prantsusmaa 77,7 a., Norra 77,3. Itaalia 77,2, Austria 76,6. Eesti mehe keskmiseks elueaks on 67,4.

Seos on ilmne - mida saledam mees, seda kestvam eluiga, 80ne aastasena võin seda kinnitada - neid, keda ma veel kohtan on   saledadPole veel nähtud ühtegi paksu sajaaastast meestTasub mõtiskleda toitumisharjumiste üle. Kas meie suvine liha ja vorsti grillimine ning selle juurde õlle pruukimine on tervislik toitumisharjumus

 Tänasel päeval räägitakse rasvumise epideemiast, seda ka jaapanlaste, itaallaste, prantslaste juures.  Arvatakse, et 2028. aastal sureb vähki ja südameveresoonkonna haigustesse üle 50% inimestest. Uuringud on näidanud, rasvunud täiskasvanud tarbivad rohkem punast liha ja karastusjooke. Inimesed, kes söövad Vahemere rahvaste toitu elavad kauem kui teised eurooplased  (Adipositas Page, 8. mai 2012).

                Toitumisharjumustest veel




Austria turuuurimisinstituudi uurimistulemused Saksamaal lihasöömise kohta (n=1000).
Iga päev                       7,2%
5-6 korda nädalas      18,2%
3-4 korda nädalas      41,9%
1-2 korda nädalas      25,6%
Harvem kui 1 kord       4,0%
Ei söö üldse liha          3,1%

Wiener Neudorf, 10. mai 2011

Prantslaste hommikusöök - le petit dejeneur (petit=väike). Hommikul süüakse reeglipäraselt vähe - suur tass kanget kohv ja crossaint või ja marmelaadiga.
Lõunasöök - dejeneur, kolmekäiguline.
Õhtusöök - le diner, einestamiseks peamine söögikord.
Prantslastele käib toidu juurde õige veinivalik.

Hispaanlaste hommikusöök - kohv piimaga ja kondiitritooted. Lõunasöök kolmekäiguline. Õhtusöök
kl 21-23, salat, leib, juust, tapas.


USA toiduharjumus - burgerid ja coca-cola. 65% ameeriklastest on ülekaalulised

Toitumisharjumusi on viimasel ajal hakanud mõjutama tehnoloogia areng - pakitoitude, valmistoitude näol ning see on osutunud murettekitavaks probleemiks, kuna see on hakanud mõjutama inimeste tervist. Seda on kinnitanud uuringud jaapanlaste, prantslaste, itaallaste, kanadalaste juures.





                                                                                               


Saturday, May 5, 2012

Mõlgutused
30. apr. suri südameseiskuse tagajärjel 26 aastaselt Norra nimekas sportlane Alexander Dale Oen. Mullu tunnistati Euroopa parimaks ujujaks ja Norra parimaks sportlaseks. Rinnuliujumises mitmekordne maailmameister ja olümpiahõbe.
Kummaline, kuidas selline asi juhtuda saab.


Saksamaal arvatakse olevat 49 sääseliiki. Sakslased on otsustanud seda kontrollida. Inimestel palutakse surmatud sääsk külmkappi pista ning hiljem pildistata ning digifotod saata sääse uurimiskeskusse. Nii saab iga kodanik kaasa aidata sääseteaduse arengule. Niisugused sääsetalgud  on võimalikud tänu mobiilide arengule. Teadmata on kas sääsed pirisevad ka ühtemoodi
Kõige vanem sääsk olevat 71 miljonit aastat vana.

Friday, May 4, 2012

Stalin on öelnud: Siiras diplomaatia on sama tõenäoline kui kuiv vesi või rauast puit.
Raamatu autor P. Ekman on kirjutanud: Mõnikord räägivad diplomaadid tõtt, ent kindlasti mitte alati.
Kas ilma valedeta on võimalik elada?

Thursday, May 3, 2012

Milline on meelemõlgutuslik muusika?


Maailma parim muusikakriitik Simon Reynolds, nagu väidetakse tänases Postimehes, peab oma eelistusteks Mark van Hoeni The Reverant Diary, Geoff Barrowit ja Ben Salisbury The Drokk, Julia Holteri Ekstasis, Eesti muusikast Sven Grünbergi, Maria Hannahi. See muusika on elektrooniline,  kosmiline.
Hea taustamuusika minu meelemõlgutustele.