Thursday, January 10, 2013

Sõna jõud

Käisin esimesel Jõulupüha Jaani kirikus. Kirikuõpetaja jutlusest jäid meelemõlgutuseks püsima kaks fraasi - "Alguses oli sõna" ja "Sõna sai lihaks". Sisenedes raamatupoodi tajun "sõna lihaks saamist" raamatute näol. "Sõna" abil saame mõtteid vahetada, talletada, pärandada. Sõnal on müütiline jõud - see võib hävitada ja luua. Loomadel puudub see võime, koerad saavad vaid haukumise ja urisemisega end mõistetavaks teha.
Kirjasõna päästab vaimupimedusest. Mustlased ei loe, nendel puuduvad raamatud ja nii pole neil loovust. Nad on nagu mutid, kes on loodud maa sees elamiseks, ja milleks neile silmad.
Mis on vaimupimedus? Vaimupuudus on kitsarinnaline, ühekülgne maailmamõistmine. Vaimupime inimene meenutab kaelkirjakut, kes saab süüa lehti puuladvast ning maapinnalt rohtu sööma ei küünita ja saabki elada seetõttu vaid puisrohtlates. Nii võime kohata inimesi, kes heameelega käivad Bachi, Schubertit ... kuulamas ent jalgpallist ei taha kuuldagi. Vaimupime inimene ei pruugi olla harimatu. Näiteks putukateadlane või farmer on kindlasti haritud inimesed, sõltumata sellest kas neid muu, peale oma elukutse huvitab. Haritud ja samas vaimupime inimene on nagu krokodill, kes oma veekogus on kuningas ja oma akvatooriumist kaugemale ei näe.
Olen üles kasvanud raamatute keskel, kuna isa oli raamatukaupmees. Seetõttu käin tihti raamatupoes, juba uudishimust. Lapsepõlves algab maailmamõistmine muinasjuttude kaudu. Keskeas pole elu üle järelemõtlemiseks eriti mahti. Tööinimene loeb selleks, et loetust naudingut saada ja lõõgastuda. Nüüd, kus vanust on juba üle 80ne on elu üle mõtisklemiseks viimane aeg. Taani filosoof Kierkegaard kirjutas "Elada tuleb ette vaadates, elu mõista tuleb selja taha vaadates". Paradoks on selles, et 40-ne aastaselt pole praktiliselt võimalik elu selliselt mõista nii nagu 80ne aastaselt seda näha saab.

2012. aasta vaimuakadeemiast tahaks meenutada:
Hannah Arendt "Mineviku ja tuleviku vahel"
H.A.: "Inimene ei ole tõeks võimeline. Kõik tema tõed on õnnetuseks arvamised. Ükski arvamus pole endastmõistetav.  "Ideaalses plaanis võime tõeks nimetada seda, mida me muuta ei saa; metafoorselt vaadates on see pind, millel me seisame, taevas  mis meie koha lasub." 
Hannah Arendt juhib tähelepanu sellele, et inimese arvamused võivad osutuda eelarvamusteks kui ta suuda kahelda. Iga arvamus (uskumus) on väide ja vajab verifitseerimist. Tuuli Roosma siirdumine Siberi vissarionlaste sekti, kes on nii veganid kui ka taimetoitlased anna ümberlükkamatu tõendid selle kohta, et taimetoit ei ole ühekülgne ega põhjusta tervisehäireid ja on piisavalt kalorirohke ka Siberi karmides tingimustes.  2012. aasta viimases The Daily Telegraph viimases numbris oli esileheleküündivaks artikliks markiisitar Tracy-Louise Workcesterist, kes väitis, et sai rinnavähist jagu tänu mahetoidule. Olen 40 aastat taimetoitlane ja kuna minu haiguse vastu pole ühtegi ravimit, siis olen suutnud haiguse peatada tänu taimetoidule ja paastule. Ent ei peagi olema taimetoitlane, et hoida tervist ja olla pikaealine. Viimaste statistiliste andmete (2011) järgi olid kõige pikemaealised Jaapani naised ja Islandi mehed. Teatavasti on nendes maades bilanss kalaroogade kasuks, vastupidi meie tavadele - vitsutada liha. Meile antud soovitused tervisliku toitumise kohta põhinevad väitel - kõige tervislikum dieet on tasakaalustatud ja mitmekülgne toitumine. Jaapanlased teatavasti ei joo piima, itaallased, kreeklased, prantslased tarvitavad teatavasti igapäevaselt toidu kõrval veini, ent ometigi on elatakse kauem kui meil. Seega midagi kahe silma vahele jäänud. Rasvtõve kirurgilise ravi arst Ilmar Kaur mainis TV saates, et ülekaalu soodustab perekondlik nakatumine s.t. et me võtame omaks vanemate toitumisharjumised ja anname need toitumisharjumised edasi lastele. Ja harjumusest kujuneb sõltuvus.

       "Kahtlemine on teadmiste eestuba" on keegi öelnud.

H.A.: "Arvamus ja mitte tõde kuulub igasuguse võimu vältimatute eeltingimuste hulka". Organiseeritud valetamine, nagu me seda tänapäeval tunneme, on küllaldane relv tõe vastu".
Arvamus, et eesti jõuab Euroopa viie rikkama riigi hulka osutus ilusaks valeks, et inimesi sellesse uskuma panna. Nagu praegu võime tõdeda käib Eestil  üle jõu Estonia Airi  viie lennukiga ülal pidada.

Pöffi filmifestivalil linastus film Hannah Arendtist, vaatajaskonnaks oli generatsioon + 1 puruvanake.

Timothy Garton Ash  "Oleviku ajalugu"
T.G.A.: "Poliitika ja korruptsioon on tihedalt läbi põimunud postkommunistlikes demokraatlikes riikides. Valitsev partei juhib riiki nagu eraettevõtet, eraettevõtlus kaitseb end valitsevat parteid toetades riiki. .... Võimuga kaasneb ülbus."
Nüüd 10 aastat hiljem, 2012. aasta ejalehe "Zeit" viimases numbris artikkel "Mürgine pärand" juhib taas tähelepanu võimu kuritarvitamisele postkommunistlikes demokraatlikes riikides.

Kurt Vonnegut on kirjutanud: "Ükskõik kui korrumpeerunuks, ahneks ja südametuks meie valitsus, korporatsioonid, meedia ning usu- ja heategevusorganisatsioonid ka ei muutuks, muusika on endiselt imeline.

Robert T. Kiyosaki "Ebaõiglane privileeg" 
R.T.K.: "Aafrika ja Aasia põliselanikud on kasutanud seda ahvide püüdmise võtet juba tuhandeid aastaid. Kütt otsib ühe puu, milles on väike õõs, ja paneb sinna sisse puuvilju ja pähkleid. Ahv tuleb torkab käpa õõnde ja haarab puuviljad või pähklid pihku. Maiustusi täis rusikat ei saa aga avausest välja tõmmata ja nii jääb ta lõksu. Inimesed ja ahvid on mõnevõrra sarnased. Näiteks ahv pigistab käe tugevasti rusikasse, laskmata puuvilju ja pähkleid lahti,. Inimene hoiab aga vanadest tõekspidamistest tugevasti kinni."
"Ebaõiglane privileeg on teadmine, kuidas soetada võla abil varasid, mis toodavad piiramatu tuluga rahavoogu, ning mitte säästa raha, sest raha ei ole enam raha. Raha on nüüd võlg ja sellepärast ongi säästjad kaotajad." "Miljonid hukuvad, sest nad teevad raha eest kõvasti tööd, samal ajal kui riigivõimud trükivad miljoneid dollareid, mis tähendab maksude tõusu ja inflatsiooni."
"Oksüümoron tähendab vasturääkivust, näiteks aus poliitik ja püha sõda. Rahamaailmas on oksüümoron näiteks turvaline töökoht. Tehnoloogia on üha suurenev põhjus, miks "turvaline
töökoht" on oksüümoron."
"Praeguse finantskriisi põhjuseks on riigivõimu ja ettevõtluse kõrgeimal tasemel valitsev korruptsioon. Seadustatud korruptsioon õgib nagu vähkkasvaja maailma moraalikindlust."
"Karl Marxi definitsiooni järgi on proletariaat kapitalistliku ühiskonna klass, kes ei oma tootmisvahendeid. Nad müüvad palga eest oma tööjõudu. Tänapäeval tahab töölisklass kõrgepalgalisi töökohti, aga tõelised kapitalistid viivad tootmise ja seega ka töökohad madalapalgalise tööjõuga riikidesse. See on tegelik kriis. Kuidas saab majandus toibuda, kui töökohti napib ja palgad on madalad."
Ei kommenteeri



Kui Steve Jobs naases Indiast ütles ta: Peamine, mida ma olen õppinud on
                                  intuitsioon



                      
   


         
                                              Jaanuar
                             Silmad lahti, krõpsud jalga,
                             käes on libe helmekuu.
                             Vana orjarahva kombel,
                             vara üles ärgatud.







 

No comments:

Post a Comment